جمعه07102020

Last updateیکشنبه, 16 فوریه 2014 6pm

Back برگه نخست دانستنی ها تکنولوژی و فناوری مایکروسافت: پایان دوران استیو بالمر و چالش های پیش رو

مایکروسافت: پایان دوران استیو بالمر و چالش های پیش رو

بالاخره دوران استیو بالمر هم به سر رسید و این مدیر عامل کاریزماتیک، پس از ۱۳ سال فعالیت در این مسند، به زودی مایکروسافت را در حساس ترین شرایط در تاریخ ۳۸ ساله اش ترک می گوید. در حالی که مایکروسافت، این غول دنیای فناوری به دنبال بهترین جایگزین برای استیو بالمر می گردد، برخی منابع خبری از فشار تعدادی از سرمایه گذاران مایکروسافت روی بیل گیتس برای خروج کامل از شرکت پرده براشته اند.

چالش های پیش روی مایکروسافت یکی دو تا نیستند. مایکروسافت با وجود ارائه محصولات خوب در این سال ها، هنوز نتوانسته جایگاه قبلی خود را به عنوان غول کامپیوترهای شخصی، پس بگیرد. شاید واقعیت این باشد که مشکل از سوی مایکروسافت نیست، بلکه سرعت رقبا با ورود به هزاره سوم برق آسا شده.

ویندوز ۸، ویندوز فون، تبلت های سرفیس و حالا هم خرید بخش تلفن های همراه نوکیا، همه اینها به تنهایی دستاوردهایی خوب به حساب می آیند. اما حقیقت این است که رقبا بیکار ننشسته اند و متمرکزتر از سال های قبل به پیش می روند. مسیر روبروی مایکروسافت زیاد واضح نیست. اما دو چیز کاملا روشن است: استیو بالمر رهبری قابل و جذاب بود، و مدیر عامل بعدی با کوهی از مشکلات و سوالات بدون پاسخ روبرو خواهد شد.

گمانه زنی های زیادی در مورد مدیر عامل بعدی مایکروسافت صورت گرفته. تاکنون صحبت از استفان الوپ مدیر عامل سابق نوکیا به عنوان یکی از گزینه های اصلی شرکت مطرح بود. از مدتی قبل هم بحث در مورد حضور آلن مولالی مدیر عامل فعلی شرکت فورد بر سر زبان ها است که البته بنا به برخی گزارش ها او مسندش را در فورد تا ۲۰۱۴ ترک نخواهد کرد.

اما در کنار تغییر مدیرعامل، تغییر استراتژی را نیز داریم. خیلی ها معتقد هستند که مایکروسافت می خواهد الگوی کسب و کار خود را به گوگل و اپل نزدیک کند. یعنی به جای کسب بخش اعظم درآمد از فروش لیسانس نرم افزار، دامنه فعالیت خود را به تولید سخت افزار، ارائه خدمات ابری و تبلیغات گسترش دهد.

به بیان دیگر مایکروسافت با فروش تبلت، و به زودی تلفن های هوشمند، بیش از پیش شبیه اپل می شود. در آن سو نیز با ارائه خدمات ابری و آنلاین مثل فضای ذخیره سازی، اپلیکیشن های آنلاین، سرویس جستجو و نقشه بینگ، سرویس ایمیل اوت لوک و ... مستقیما با گوگل رقابت می کند.

پس چشم انداز کمی واضح تر شد. مایکروسافت می خواهد یک شرکت جامع باشد، و حتی شاید به زودی رو به طراحی سیلیکون نیز بیاورد. تنها چیزی که فعلا کم دارد، مدیری است که آینده را بهتر از حال بشناسد و مسیری سریع و موثر برای پیشرفت شرکت ترسیم کند. بنابراین مدیر عامل آینده مایکروسافت، چالش هایی بزرگ در پیش رو و امکانات بسیار گسترده ای در دست دارد.

آمار بازدید تارنما

نمایش تعداد مطالب
1235896

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+