سه شنبه10192021

Last updateیکشنبه, 16 فوریه 2014 6pm

یک سخنران حرفه ای باشید

 

 

یک سخنران حرفه ای باشیدمعمولا صحبت کردن در جمع، یکی از سخت ترین کارهایی است که انسان می تواند انجام دهد؛ به همین دلیل خیلی ها از این مسوولیت فرار می کنند و ترجیح می دهند هیچ وقت در جمع همکاران یا همکلاسی ها وظیفه سخنرانی را برعهده نگیرند.

 

با این حال گاهی هم نمی توان در این مورد تصمیم گرفت و فقط باید برای یک سخنرانی بی عیب و نقص آماده شد؛ بنابراین اگر شما هم نگران هستید و می خواهید یک سخنرانی ایده آل ترتیب دهید، بهتر است این نکات را در نظر داشته باشید:

همیشه متن سخنرانی را طوری تنظیم کنید که با انتظارات افراد حاضر در جلسه هماهنگ باشد؛ چرا که مطالب همیشه باید به گونه ای تهیه شود که همه افراد بتوانند از آن استفاده کنند بنابراین اگر مطلب خیلی ساده و پیش پاافتاده باشد، حتما گروهی از صحبت های شما خسته خواهند شد و حوصله ادامه جلسه را نخواهند داشت.

درباره مخاطبان تان اطلاعاتی کلی داشته باشید؛ سن، جنس، شغل و... از مهم ترین نکاتی است که باید در مورد آنها بدانید تا بتوانید بر اساس آنها، بهترین موضوعات را انتخاب کنید.

جزئیات را کنار نگذارید، هرچه بیشتر بتوانید درباره جزئیات موضوع صحبت کنید و آنها را برای مخاطبان شرح دهید، توجه شنوندگان هم بیشتر شده و دقیق تر به صحبت های شما گوش می دهند. پس هیچ وقت خیلی کلی صحبت نکنید و حتما وقت کافی برای مطرح کردن مسائل جزئی در نظر بگیرید.

تا جایی که ممکن است، موضوع را محدود کنید؛ هرچه موضوع گسترده تر باشد، ناچار هستید جزئیات بیشتری را نادیده بگیرید و فقط به طرح موضوعات کلی بپردازید بنابراین قبل از شروع جلسه، تصمیم بگیرید کدام موضوعات مهم تر​ است.

قوانین اصلی صحبت در جمع را به خاطر بسپارید؛ مخاطبان چه اطلاعاتی را باید بدانند؟ چه اطلاعاتی را می خواهند بدانند؟ و در پایان جلسه چه موضوعاتی را باید به یاد بیاورند؟

از ارائه اطلاعات بیش از حد خودداری کنید. همچنین یادتان باشد اطلاعاتی که از راه تصویر به فرد می رسد، بهتر و دقیق تر در ذهن او باقی می ماند بنابراین خوب است حین جلسه از تصاویر هم بهره بگیرید.

در نهایت یادتان باشد ارائه اطلاعات باید کلامی، تصویری و همچنین احساسی باشد؛ به این معنی که سخنران حتما باید رابطه ای مناسب با موضوع مورد بحث و نیز مخاطبان برقرار کند تا به خوبی از عهده ارائه مطلب برآید.

 

 

آمار بازدید تارنما

نمایش تعداد مطالب
1360493

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+