دوشنبه10182021

Last updateیکشنبه, 16 فوریه 2014 6pm

Back برگه نخست روانشناسی و روان درمانی موفقیت راه رسیدن به موفقیت را در ذهنتان بپرورانید

راه رسیدن به موفقیت را در ذهنتان بپرورانید

 

موفقیت تنها داشتن ایده‌های تجاری بزرگ و رسیدن به اهداف نیست، بلکه موفقیت واقعی آن چیزی است که در افکارتان تصور می‌کنید.

شما با تحصیل در دانشکده‌های اقتصاد و کسب‌وکار دانش لازم شامل مهارت‌های مالی، نظریه‌های اقتصادی و مدیریتی، بازاریابی و غیره را کسب می‌کنید؛ اما چگونگی به‌کارگیری این دانش‌ها، راه رسیدن به موفقیت یا برعکس شکست را تعیین می‌کنند. توانایی در ترکیب و به‌کارگیری این دانش‌ها بسته به خلاقیت و هدف هر فرد متفاوت است که این توانایی ناشی از فعالیت بخش راست مغز است که گمان می‌رفت اهمیت خیلی کمی در مهارت افراد و تصميم‌گیری دارد. 

به هر حال مارک له منسترل معتقد است که روانشناسی و احساسات ارتباط مستقیمی با دنیای کسب‌و‌کار دارند. او عوامل متعددی را که باعث تصمیم‌گیری می‌شوند، با عنوان «امیال» توصیف می‌کند. او می‌گوید: «امیال» شما به طور مستقیم با اهداف و توانایی‌هایتان در ارتباط است.

له منسترل استاد دانشگاه (Pompeu Fabra ( Barselona که مهارت‌های کسب‌و‌کار و اصول اخلاق تدریس می‌کند، در تحقیقی بر چگونگی تاثیر انگیزه‌ها و امیال افراد در تصمیمات کسب‌و‌کار و زندگی روزمره مطالعاتی انجام داده است. او اخیرا در حاشیه کنفرانس کارآفرینی اجتماعی که در جاکارتا برگزار شده بود مطالبی را در این زمینه بیان کرد.

 

خواسته واقعی شما چیست؟

له منسترل در روش کاری خودش تاجران را تشویق می‌کند که وجوه مختلف شخصیتی خود را با جنبه‌های کاری‌شان ادغام کنند. او می‌گوید با رویا‌پردازی، افراد می‌توانند توانایی خودشان را درک کنند و این توانایی‌ها را در کسب‌و‌کار خود به کار گیرند. او در ادامه می‌افزاید: رویا و خیال پردازی تکنیک‌هایی هستند که بخش عقلایی را به جنبه‌های غیر شناختی، مثل جنبه‌های معنوی، فرهنگی و شخصیتی ربط می‌دهند. له منسترل در تحقیقاتش متوجه شد که افراد اکثرا علاقه دارند تا عمیقا دوست داشته شوند، عضو جامعه‌ای باشند که به ارزش‌هایشان اهمیت می‌دهد و در زندگی دیگران موثر واقع شوند.

با این وجود تا به امروز عملکرد مدیریتی سعی داشته که جنبه شخصیتی را از جنبه کاری جدا کند. له منسترل به مدبران اجرایی نشان می‌دهد که چگونه این افکار را در زندگی حرفه‌ای‌شان به‌کار گیرند. برای این منظور، او در دانشکده‌های اقتصاد، کسب‌وکار و شرکت‌ها «کلاس‌های رویا‌پردازی» را برگزار می‌کند و به این وسیله به افراد و مدیران اجرایی کمک می‌کند تا راجع به شخصیت خود و هدفشان از زندگی خوب فکر کنند. سپس او به توسعه طرح‌های مدیران کمک می‌کند و به این وسیله آنها می‌توانند به اهدافشان برسند و مهم‌تر از همه از زندگی خشنود شوند. له منسترل می‌گوید: «کلاس‌های رویا‌پردازی کلاس‌های عملی هستند.» ما راجع به زندگی رویا‌پردازی می‌کنیم، چگونگی رسیدن به رویاها را نشان می‌دهیم که این خیلی تاثیرگذار است و به این وسیله ایده اولیه را در اختیارشان قرار می‌دهیم.

 

امیال در تصمیم‌گیری هرچه بهتر، تاثیر دارند

در عمل چگونه می‌شود این کار را انجام داد؟ به‌عنوان مثال کارآفرینی را در نظر بگیرید که می‌خواهد یک کسب‌و‌کار جدید را آغاز کند یا توسعه بخشد. له منسترل می‌گوید: خیلی مهم و حیاتی است که کارآفرین زندگی شخصی و پروژه کارآفرینی‌اش را با هم ادغام کند یعنی نباید بین زندگی شخصی و پروژه کاری خود مجبور به انتخاب یکی از آنها شود. برای اینکه کارآفرین را مطمئن سازیم که هر دو به یک اندازه ارزشمند هستند و نباید بر هم تاثیر منفی داشته باشند، ما طرح کارآفرینی و دیگر جنبه‌های زندگی شخصی او از جمله خانواده و احساسات را با هم ادغام می‌کنیم و به این وسیله کارآفرین مطمئن می‌شود که در کنار توجه به عواطف و احساسات شخصی می‌تواند دقت لازم را در پروژه کارآفرینی‌اش نیز داشته باشد.

طبق گفته‌های له منسترل، اگر مرحله شناخت دیدگاهمان نسبت به زندگی درست و کامل صورت گیرد، تصمیم‌گیری‌های ما می‌تواند اثر خوب و فوق‌العاده‌ای بر ارزش‌ها و اهدافمان داشته باشد و آن را قدرتمند سازد.

 

اثرات بلندمدت رویا‌پردازی

له منسترل می‌گوید: از دیگر مزایای مهم رویا‌پردازی این است که ما را مجبور می‌کند که نسبت به زندگیمان آینده نگر باشیم؛ یعنی دیدگاهی فراتر از پروژه و کارمان داشته باشیم. او ادعا می‌کند که موفقیت در زندگی تنها رسیدن به اهداف نیست، بلکه پیدا کردن خشنودی در بسیاری از جنبه‌های زندگی، موفقیت محسوب می‌شود.

او می‌گوید: با داشتن درک روشنی از امیال و شخصیتتان می‌توانید برای موقعیت‌های غیرمنتظره آماده شوید و وقتی مسائل طبق نقشه پیش نمی‌روند اهدافتان را دوباره ارزیابی کنید. این شما هستید که باید بر اهدافتان تسلط داشته باشید نه آنها بر شما. این موقعیت‌های غیر منتظره را به‌عنوان فرصتی برای تقویت توانایی‌هایتان در زندگیتان به‌کار ببرید و نگذارید که این موقعیت‌ها و شرایط بد شما را از اهدافتان دور کند.

 

توسعه قابلیت‌های تطبیق پذیر

له منسترل معتقد است که داشتن چنین دیدگاهی شما را در رویارویی با تغییر شرایط قوی می‌کند و باعث می‌شود که در پهنه وسیع‌تری به زندگی بنگرید؛ یعنی مسائل را آن‌گونه که هستند، درک کنید. با آگاه بودن از رویاهایتان شما می‌توانید خود را با شرایط وفق داده و در سوی رسیدن به هدف خود را تغییر و توانایی‌تان را افزایش دهید. به یاد داشته باشید توانایی در تغییر قابلیت‌ها مخصوصا در دنیای کسب‌و‌کار خیلی مهم است. شرکت‌ها و افرادی که قابلیت خود را درک مي‌کنند و بسته به شرایط می‌توانند آن را تغییر دهند، احتمال موفقیتشان بیشتر است و همیشه در رقابت برنده هستند. بیشتر شکست‌ها از کنترل نداشتن بر اهداف ناشی می‌شوند؛ یعنی زمانی که موقعیت ما را ملزم می‌کند که خودمان را از اهدافمان جدا کنیم، بسته به شرایط آنها را تغییر دهیم.

داشتن رویای مشخص و قابل درک در کنار اهدافمان، توانایی‌های قابل تطبيق جدیدی را پیش رویمان قرار می‌دهد که رویارویی با تغییر شرایط را برایمان آسان‌تر می‌کند.

 

 

مترجم: منصوره محمد پور

منبع: تارنمای روزنامه دنیای اقتصاد

آمار بازدید تارنما

نمایش تعداد مطالب
1360445

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+