دوشنبه10182021

Last updateیکشنبه, 16 فوریه 2014 6pm

Back برگه نخست دانستنی ها دانستنی های علمی جنگ عراق چقدر هزینه برای آمریکا داشت

جنگ عراق چقدر هزینه برای آمریکا داشت

 

هزینه جنگ عراق

تازه ترین مطالعات دانشگاهی نشان می دهد که آمریکا در جنگ عراق بیش از دو تریلیون دالر هزینه کرده که با برآورد هزینه‌های واشنگتن در سالهای آینده، این مبلغ به شش تریلیون دالر افزایش خواهد یافت.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، پژوهشی که مرکز مطالعات بین المللی واتسون وابسته به دانشگاه بروان آن را انجام داده، نشان می دهد که آمریکا در جنگ علیه عراق 7 / 1 تریلیون دالر به طور مستقیم هزینه کرده و 490 میلیارد دالر نیز به مجروحان جنگ علیه عراق پرداخت کرده است.

در پژوهش مرکز واتسون آمده است: اگر مسایل جانبی جنگ عراق و هزینه‌های آتی آن برای آمریکا و نیز سودی که 2.2 تریلیون دالر می‌توانست به خزانه آمریکا سرازیر کند را محاسبه کنیم، میزان خسارتی که واشنگتن در جنگ عراق متحمل شده در 40 سال آینده به شش تریلیون دالر خواهد رسید.

در این پژوهش آمده است: علاوه بر هزینه‌های مالی، جنگ عراق هزینه‌های ناگوار اجتماعی را نیز به آمریکا تحمیل کرده است که مشکلات خانواده‌های مجروحان آمریکایی و خود آنها یکی از این موارد است.

مرکز واتسون در گزارش خود آورده است: نیازهای پزشکی و مراقبتهای ویژه ای که مجروحین جنگی آمریکا به آن نیاز دارند تا سال 2013 به 7 / 134 میلیارد دالر رسیده است.

در این گزارش آمده است: خسارتهای مالی آمریکا علاوه بر نتایج فاجعه بار جنگ برای ملت عراق و خسارتهایی است که این کشور آسیایی متحمل شده است.

این درحالی است که گزارش مذکور مسایلی همانند مرگ و میر آوارگان، نبود خدمات پزشکی به دلیل جنگ و مرگ و میر ناشی از آن، تخریب زیربناهای اقتصادی عراق و دهها مورد دیگر را شامل نمی شود.

بنا بر پژوهش مرکز واتسون و با استناد به آمار رسمی دولت عراق بیش از 134 هزار شهروند غیر نظامی عراق در جنگ آمریکا علیه این کشور کشته شدند و با احتساب روزنامه نگاران، نیروهای امنیتی و دیگر قشرهای نظامی عراق این عدد به 176 تا 189 هزار تن افزایش می یابد.

در این گزارش که توسط 30 پژوهشگر دانشگاهی و کارشناس مسایل اجتماعی و جنگی تهیه شده است، تاکید شده که جنگ عراق با وجود هزینه های زیاد آن و نیز تخریب شبه کامل زیربناهای اقتصادی و اجتماعی عراق، نتیجه چندانی نداشته است.

در این گزارش همچنین آمده است: پس از خروج نیروهای آمریکایی، وضعیت عراق نیز بهبود نیافته و 212 میلیارد دالری که برای آبادانی این کشور در نظر گرفته شده بود به دلیل مسایل امنیتی، یا بی اثر مانده و یا بودجه برای بالا بردن سطح امنیت در عراق مصرف شده و پروژه های عمرانی عملا تعطیل مانده است.

در گزارش مذکور همچنین هزینه کلی جنگ افغانستان، عراق و نیز عملیات آمریکا در پاکستان نزدیک 7 / 3 تریلیون دالر اعلام شده و این علاوه بر هزینه هایی است که واشنگتن هم‌اکنون برای جنگ در این سه کشور می پردازد.

 

 

منبع: شبکه اطلاع رسانی افغانستان

آمار بازدید تارنما

نمایش تعداد مطالب
1360397

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+