دوشنبه10182021

Last updateیکشنبه, 16 فوریه 2014 6pm

Back برگه نخست دانستنی ها تنش های سیاسی-اقتصادی تقسیم ایالت کلیفورنیا به شش ایالت کوچکتر

تقسیم ایالت کلیفورنیا به شش ایالت کوچکتر

تا پایان سال 2019 میلادی ایالت کلیفورنیا به شش ایالت کوچک تقسیم خواهد شد

یک تن از سرمایه داران و متشبثین بزرگ آیالات متحده بنام (Timothy Draper) طرحی را برای تقسیم ایالات کلیفورنیا به شش ایالت کوچکتر برای به رای گذاشتن به کنگره آیالات متحده آمریکا ارائه کرده است که براساس آن پرنفوس ترین و سومین ایالت بزرگ آیالات متحده به شش ایالت کوچک تر تقسیم خواهند شد.

وی دلیل برای ارائه این طرح را پهنا و جمعیت بیش از حد این ایالت که از اوسط تمامی 50 ایالت متحده، پهنا و نفوس این ایالت بیشتر است اما نمایندگان آن در مجلس سنا و کنگره فدرال کشور بنسبت سایر ایالات بسیار کم میباشد، عنوان میکند. همچنان وی مدعی است که با تقسیم این ایالت بزرگ که مرکز تکنولوژی و فناوری جهان و مقر بزرگترین شرکت های فناوری جهان چون گوگل، فیسبوک، مایکروسافت، یاهو وغیره نیز در آن میباشد، عواقب مثبت اقتصادی و جذب سرمایه گذاری های بیشتر نیز خواهد داشت.

براساس این طرح، ایالت بزرگ کلیفورنیا به ایالت های جیفرسن، کلیفورنیای شمالی، کلیفورنیای مرکزی، وادی سیلکیون، کلیفورنیای غربی و کلیفورنیای جنوبی تقسیم خواهد شد.

ایالت کلیفورنیا با مساحت حدود 424 هزار کلومتر مربع سومین ایالت بزرگ با حدود 38 ملیون نفوس میباشد که در غرب ایالت متحده در سواحل بحرکاهل (اقیانوس آرام) قرار دارد.

ایالت کلیفورنیا بتاریخ ۹ سپتامبر ۱۸۵۰ میلادی به ایالات متحده آمریکا پیوست و اگر آنرا کشور جداگانه بشماریم، از لحاظ اقتصادی دوازدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. در سال 2012، این ایالت تولید ناخالص داخلی برابر با 2.003 تریلیون دلار داشت، که حدود 12.9 درصد تمامی تولید ناخالص داخلی آیالات متحده را تشکیل میداد که بیشتر از تولید ناخالص داخلی کشور هند (1.842 تریلیون دلار) بود.

شرکت های بزرگی که درین ایالت فعالیت دارند:

گوگل، مایکروسافت، اپل، فیسبوک، شیورون، اچ پی، انتل، سیسکو، والت دزنی، اوریکل، کوالکوم، ای بی، ویزا، یاهو، آی بی ام، امازون، ادوبی، ای ام دی، بی ام دبلیو (آمریکای شمالی)، مکافی، موزیلا، نینتیندو، پیپال، پیکسار، سن مایکروسیستم، تویتا (آمریکا)، توشیبا (آمریکا)، وارنر بروز، تویتر، یوتیوب...

اگر این طرح از سوی کنگره آیالات متحده تصویب گردد و ایالت کلیفورنیا به شش ایالت کوچکتر تقسیم شود، ایالت وادی سیلیکون (Silicon Valley) آن با 64 هزار دالر آمریکا عاید سرانه هر فرد، ثروتمندترین ایالت درمیان آیالات متحده آمریکا خواهد بود.

 

منبع: http://goo.gl/MpSW6G

اخبار و مطالب اقتصادی

آمار بازدید تارنما

نمایش تعداد مطالب
1360489

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+