پنج شنبه10282021

Last updateیکشنبه, 16 فوریه 2014 6pm

Back برگه نخست دانستنی ها شرکت های برتر تحلیلی کوتاه بر برندهای برتر دنیا در سال ۲۰۱۳

تحلیلی کوتاه بر برندهای برتر دنیا در سال ۲۰۱۳

هر ساله موسسات مختلفی آمار مربوط به برندهای برتر دنیا را منتشر می کنند. در این مقاله، صرف نظر از تفاوتهای اندکی که بین این آمارها وجود دارد، بر اساس اطلاعات موجود در سایتهای www.interbrand.com و www.brandirectory.com به بیان ده نکته کوتاه در مورد لیست بیست برند برتر دنیا می پردازیم.

 

در جدول رتبه بندی برندها در سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۱۳ نمایش داده شده است. در طی ده سال تغییرات زیادی در دنیای کسب و کار به وقوع پیوسته است. در این مقاله از تشریح مورد به مورد و جزییات دلایل جابه جایی ها اجتناب کرده و بیشتر قضاوت را به عهده خواننده می گذاریم. تنها به ذکر این مورد اکتفا می کنیم که در عصر انفجار اطلاعات شرکتهای ارایه دهنده خدمات یا محصولات دانش محور و با فن آوری بالا روز به روز بیشتر از قبل راه خود را به سوی رتبه های برتر هموار می کنند.

 

۱) سیب گاز زده ظهور یک غول دیگر به نام اپل را نوید می دهد. بالاخره اپل راه خود برای کسب جایگاه اول را یافت. شرکتی که معمولا مشتریانش مدتها انتظار ورود مدلهای جدیدش به بازار را می کشند. و به محض اعلام شروع فروش یک مدل جدید صفهای طویل مشتریان در فروشگاه هایش سوژه عکاسها می شود. امروز آمریکایی ها می گویند اگر تعداد اپل های زندگیتان به عدد سه رسید این به آن معناست که شما دارید مجنون می شوید!

۲) سقوط قرمز بزرگ، کوکا کولا، از رتبه یک به رتبه نه در نوع خود جالب توجه است. کوکا کولا که در دهه های گذشته سالیان متمادی بدون رقیب در جایگاه اول بود در یک دهه اخیر به تدریج جایگاه خود را از دست رفته دید.

۳) دیگر کسی تردیدی ندارد که گوگل بهترین موتور جستجوگر دنیاست. یک جوک انگلیسی وجود دارد که می گوید:” اگر از من سوال کنید از بین یاهو، بینگ و گوگل کدام موتور جستجوگر را ترجیح می دهی پاسخ خواهم داد… کمی صبر کنید تا جواب سوال شما را در گوگل جستجو کنم!”

۴) بسیاری از شرکتهایی که در دهه گذشته هرکدام در صنعت خود پیشرو بودند در حال حاضر جایگاه خود را تا حدود زیادی به رقبا سپرده اند. از ان جمله می توان از نوکیا و سونی نام برد.

۵) هم چنان کشور آمریکا، جایی که بیش از صد سال قبل برای اولین بار مدیریت نه فقط یک هنر بلکه به عنوان یک علم شناخته شد، مهد برترین برندهای دنیاست. در سال ۲۰۰۳چهارده برند از بین بیست برند برتر دنیا آمریکایی بودند. در سال ۲۰۱۳ نیز سیزده برند از بین بیست برند برتر دنیا آمریکایی هستند. ضمن آنکه در سال ۲۰۱۳ از بین ده برند برتر دنیا فقط یک برند آمریکایی نیست!

۶) هنوز هم شرکتهای ژاپنی در جمع بیست برند برتر جایگاه خاص خود را دارند. ژاپن به عنوان توسعه یافته ترین کشور آسیایی و یک کشور صاحب سبک در دنیای مدیریت هم چنان در صنایع اتوموبیل و مخابرات مطرح است.

۷) در سال ۲۰۱۳، برای اولین بار در تاریخ، یک برند کره ای توانسته است به جمع پنج برند برتر دنیا بپیوندد. فعالیتهای بازاریابی فوق العاده و ارایه محصولات و خدمات مشتری پسند سامسونگ را تبدیل به یک غول صنعتی کرده است.

۸) حضور برندهای اتوموبیل سازی در جمع بیست برند برتر دنیا در طی چند دهه اخیر مرتبا در حال کاهش بوده است. حتی فورد آمریکا وغولهای آلمانی همچون بنز و بی ام دابلیو هم در سال ۲۰۱۳ در بین بیست برند برتر نیستند.

۹) با نگاهی به لیست ۲۰۱۳ و مقایسه آن با دهه قبل متوجه می شویم که روند کلی دنیا به گونه ای است که شرکتهای ارایه دهنده محصولات یا خدمات “های-تک” (high-tech) گوی سبقت را از سایر شرکتها ربوده اند. اغلب برندهای برتر امسال ارایه دهنده خدمات کامپیوتری، اینترنتی، مخابراتی و یا الکترونیک هستند. به نظر می رسد دوران حکومت شرکتهای ارایه دهنده محصولات ملموس مانند اتوموبیل سازها به نوعی به پایان رسیده و شرکتهای حوزه فن آوری بالا رتبه های برتر رده بندی را از آن خود کرده اند.

۱۰) در مجموع به نظر می رسد در دنیای اقتصاد دیجیتالی و دانش محور شرکتها و برندهایی رتبه های برتر را از آن خود می کنند که پیشرو در مدیریت دانش (مدیریت خلق، مدیریت حصول، مدیریت حفظ و مدیریت امنیت اطلاعات) باشند. در دنیایی که بیش از هشتاد درصد شرکتها در مدت کمتر از پنج سال از تاسیس نابود می شوند و در دنیایی که مرتبا شاهد ظهور و سقوط غولها هستیم، شناخت صحیح خواسته های مشتریان، انتخاب و اجرای استراتژیهای مناسب، به کارگیری فعالیتهای بازاریابی اثربخش و لزوم انعطاف پذیری در برابر تغییرات محیطی بیش از هر زمان دیگری اهمیت یافته اند.

آمار بازدید تارنما

نمایش تعداد مطالب
1362610

ما 67 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+