پنج شنبه10282021

Last updateیکشنبه, 16 فوریه 2014 6pm

Back برگه نخست دانستنی ها شرکت های برتر گزارش مالی اپل در فصل دوم سال مالی 2013: درها برای آیفون بزرگتر و محصولات کاملا جدید باز است

گزارش مالی اپل در فصل دوم سال مالی 2013: درها برای آیفون بزرگتر و محصولات کاملا جدید باز است

 

گزارش مالی اپل در فصل دوم سال مالی 2013: درها برای آیفون بزرگتر و محصولات کاملا جدید باز استبامداد امروز به وقت کشورمان کنفرانس تلفنی اپل درباره گزارش مالی فصل دوم سال مالی 2013 برگزار شد که می توانید آمار و ارقام ارائه شده را در این مطلب بخوانید، ولی آنها در قیاس با برخی حواشی، اهمیت کمتری دارند. پس ابتدا به حرف های تیم کوک می پردازیم.

همان طور که می دانید در چند وقت اخیر فشار بازار سرمایه بر مدیر عامل اپل به اوج خود رسیده تا جایی که حتی شایعه جستجوی مخفیانه هیئت مدیره به دنبال جایگزینی برای او نیز شنیده شد. این در حالی است که اپل تحت مدیریت تیم کوک، بالاترین میزان درآمد یک کمپانی در طول تاریخ را ثبت کرده. اما به خاطر این حواشی، انتظار می رفت که آقای کوک در این کنفرانس تلفنی، چیزی بیش از ارقام و آمار ارائه کند؛ و او اشارات جالبی داشت. 

تیم کوک علاوه بر اشاره به رشد انفجاری در بازار چین و قیمت گذاری تهاجمی آیفون 4 در بازارهای در حال توسعه، در مواجهه با این سوال که آیا نظرش در مورد آیفونی با نمایشگر بزرگتر از 4 اینچ تغییر کرده یا خیر گفت که هنوز سبک و سنگین کردن هایی در مورد نمایشگرهای بزرگ لازم است. طبق تحقیقات خود اپل، در عین حال که برخی مشتریان برای نمایشگرهای بزرگ ارزش قائل هستند، برخی دیگر به رزولوشن بالا، روشنایی، کیفیت رنگ، قابلیت حمل آسان دستگاه و سازگاری اپلیکیشن ها اهمیت می دهند.

تیم کوک گفت: «برخی از رقبای ما در این زمینه [برای داشتن نمایشگر بزرگتر]، دست به فدا کردن ویژگی های محسوسی در برخی زمینه های فوق زده اند» و اپل تا زمانی که نتواند تمام مشکلات را حل کرده و کیفیت را در تمام زمینه ها حفظ کند، آیفونی با نمایشگر بزرگتر عرضه نخواهد کرد. این یعنی اپل در حال کار برای رفع موانع در زمینه آیفونی با نمایشگر بزرگتر است؟

مورد دیگری که تیم کوک اشاره کرد این بود: «تیم های ما در حال کار سنگین بر روی سخت افزارها، نرم افزارها و خدمات فوق العاده ای هستند که صبرمان برای معرفی آنها در پاییز 2013 و سال 2014، دارد تمام می شود.» این یعنی تا پاییز خبری از آیفون و آیپد جدید نیست؟ بیان آشکار چنین موضوعی همان قدر عجیب است که خود آن! آیا تیم کوک در صدد پایین آوردن انتظارات برای WWDC 2013 است؟ شاید در آنجا فقط سیستم عامل ها و مک بوک های جدید رونمایی شوند.

و مورد بعدی که تیم کوک اشاره می کند، از همه جالب تر است و به نوعی شلیکی است به سوی وال استریت: «ما با تمرکز بر چشم انداز بلندمدت به کار ادامه می دهیم و بسیار به آینده امیدوار هستیم. در بازارهای بزرگ و نیز در حال توسعه حضور داریم. فرصت های فوق العاده ای را در جلوی خود می بینیم، به خصوص با در نظر گرفتن چشم انداز بلندمدت بازار تبلت و تلفن هوشمند، قدرت اکوسیستم بی نظیر ما که برنامه هایی برای تقویت آن با خدمات مان داریم، برنامه های توزیع گسترده محصولات، و پتانسیل "انواع جدیدی از محصولات."»

تبلت ها، تلفن ها، لپ تاپ ها؛ در فرهنگ واژگان اپل، به اینها "انواع محصولات" گفته می شود. بنابراین منظور تیم کوک از "انواع جدیدی از محصولات" یک آیفون یا آیپد جدید نیست، بلکه دارد درباره یک پای دیگر برای این هشت پای بزرگ حرف می زند. iWatch، iTV و ... ؟

مشخص است که تیم کوک احساس نیاز کرده تا با گفتن اینکه "انواع جدیدی از محصولات اپل" در دست ساخت هستند و پتانسیل رشد خوبی برای اپل دارند، بازار سرمایه را دلگرم کند. او گفته ضمن اینکه کاهش ارزش سهام اپل ناراحت کننده است ولی مهمترین چیز، تمرکز این شرکت بر ساخت محصولات نو آورانه است و "نوآوری زمان می برد."

 

جزئیات گزارش مالی اپل در فصل دوم سال مالی 2013

 

آیفون:

- فروش 37.4 میلیون آیفون در مقایسه با 35.1 میلیون در فصل مشابه سال قبل

- شماره 1 در بازار امریکا با 39% سهم و شماره 1 بازار ژاپن در سال 2012

- شماره 1 یا 2 در بازار دنیا

- 95% نرخ وفاداری مشتریان

 

آیپد:

- فروش 19.5 میلیون آیپد در مقایسه با 11.8 میلیون در فصل مشابه سال قبل

- فروش در ژاپن و چین دو برابر سال قبل

- نرخ رضایت مشتری 95 درصد

 

مک:

- فروش زیر 4 میلیون و کاهش 2 درصدی در مقایسه با فصل مشابه سال قبل

 

آیپاد:

- فروش 5.6 میلیون در مقایسه با 7.7 میلیون در فصل مشابه سال قبل

 

کمپانی:

- درآمد 43.6 میلیارد دلار در مقایسه با 39.2 میلیارد دلار در فصل مشابه سال قبل

- سود 9.5 میلیارد دلار در مقایسه با سود 11.6 میلیارد دلار در فصل مشابه سال قبل

- کاهش حاشیه سود عملیاتی از 47.4 به 37.5 درصد در مقیاس سالانه

- 144.7 میلیارد دلار نقدینگی شرکت

 

سهامداران:

- افزایش در برنامه توزیع نقدینگی بین سهامداران، به 100 میلیارد دلار تا پایان سال 2015

- افزایش در برنامه بازخرید سهام تا 60 میلیارد دلار

 

آمار بازدید تارنما

نمایش تعداد مطالب
1362876

ما 101 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

G+